Panduan Pemilihan Keluli Alat Hot-Work untuk Pelanggan Luar Negara
taip: topikDicipta: 2026-08-01 dikemas kini: 2026-08-01 Sumber: [[raw/source-panjin-whitepaper]], [[raw/source-virat-h13-vs-h11]], [[raw/source-aobo-die-casting-selection]], [[raw/source-yansen-forging-die]], [[raw/source-lnv-international-specification]], [[raw/source-azom-tungsten-h21-h26]]
Ringkasan Eksekutif
Panduan ini memberi pembeli luar negara (Amerika Utara, Eropah, Asia Tenggara, India, Timur Tengah, Amerika Latin)praktikal, didorong oleh pokok keputusanpendekatan untuk memilih keluli alat kerja panas yang betul. Ia menggabungkan empat soalan klasik yang ditanya oleh pembeli:apakah aplikasi saya, berapa belanjawan saya, apakah standard yang saya sebutkan, dan apakah yang perlu saya sahkan sebelum penghantaran.
Satu-satunya pengambilan yang paling penting:H13 / 1.2344 / SKD61 ialah lalai industri global untuk kerja panas.Jika anda tidak pasti, mulakan dengan H13. ~70% daripada semua keluli alat kerja panas yang dihantar ke seluruh dunia ialah keluarga H13.
Pemilihan Pantas
1.1 Keputusan 30 Saat (Jika Anda Tergesa-gesa)
|
Permohonan anda |
Nyatakan ini |
Penamaan standard |
|
Aluminium / Mg die casting |
H13 ESR |
AISI H13 / DIN 1.2344 / JIS SKD61 / GB 4Cr5MoSiV1 |
|
Aluminium / Mg die casting, kos yang lebih rendah |
H13(konvensional) |
sama seperti di atas |
|
Aluminium / Mg die casting, risiko retak |
H11 |
AISI H11 / DIN 1.2343 / JIS SKD6 / GB 4Cr5MoSiV |
|
Tuangan die zink, jangka pendek/sederhana |
P20 |
DIN 1.2311 / GB 3Cr2Mo |
|
Loyang / tembaga die casting |
H21 |
AISI H21 / DIN 1.2581 / JIS SKD5 / GB 3Cr2W8V |
|
Penempaan panas (umum) |
H13 |
sama seperti di atas |
|
Penempaan panas (kesan / tukul) |
H11atau5CrNiMo |
AISI H11 / GB 5CrNiMo |
|
Penempaan aloi suhu tinggi (Ti, Ni) |
H21 / H22 |
AISI H21 / 1.2581 |
|
Penyemperitan aluminium |
H13 ESR |
AISI H13 / DIN 1.2344 |
|
Penyemperitan tembaga |
H21atauH19(sisipan) |
AISI H21 / AISI H19 |
1.2 Aplikasi Penuh × Matriks Keluli
Lihat: [[die-casting-selection]] · [[forging-die-selection]] · [[extrusion-tooling-selection]]
Bahagian 2: Pemilihan mengikut Keperluan Pembeli
Berfokuskan Bajet
Pilihan nilai terbaik:
P20 (1.2311)- untuk tuangan Zn die jangka pendek, blok pemegang (diprakeraskan, tidak diperlukan HT)
5CrNiMo- untuk acuan tukul besar, penempaan mati terbuka (aloi rendah=kos lebih rendah)
H11 (1.2343)- 10–20% lebih murah daripada H13 untuk aplikasi yang serupa
H13 konvensional (bukan ESR)- 20–40% lebih murah daripada H13 ESR untuk prestasi yang serupa
elakkanatas sebab bajet:
Premium ESR melainkan die life membenarkannya
H21 / H22 / H24 / H26 (mahal, sukar untuk dimesin)
H41 / H42 / H43 (khusus, masa pendahuluan yang panjang)
2.2 Berfokuskan Mati-Hidup
Pilihan teratas:
H13 ESR (1.2344 ESR / 8407)- hayat mati keseluruhan terbaik untuk tuangan die Al/Mg
H13 + nitriding / salutan PVD- kejuruteraan permukaan untuk 2–5× hayat mati
H19- untuk sisipan penyemperitan tembaga
Keluli alat PM (metalurgi serbuk).- untuk ketepatan dan hayat tertinggi
2.3 Berfokuskan Ketangguhan
Pilihan teratas:
H11 (1.2343)- keliatan yang lebih baik daripada H13, tahan retak
5CrNiMo- keliatan impak tertinggi
H13 dengan pengurangan V- beberapa kilang menawarkan varian H13 yang dikurangkan V
2.4 Fokus Merah-Kekerasan
Pilihan teratas:
H21 (1.2581)- sehingga 700 darjah , pilihan suhu tinggi yang paling biasa
H19- untuk kerja panas tembaga dan haus tinggi
H22 / H24 / H26- kekerasan panas meningkat
H42- apabila rintangan pemeriksaan haba juga diperlukan
Bahagian 3: Pemilihan mengikut Syarat Operasi
3.1Suhu Mati × Keluli
|
Suhu permukaan die puncak |
Keluarga keluli yang disyorkan |
|
< 500°C |
H10, H11, H13, P20 |
|
500–600 darjah |
H11, H13, H19 |
|
600–700 darjah |
H21, H22, H19 |
|
700–800 darjah |
H22, H24, H26, H42 |
|
>800 darjah |
H26, H42, H43 (khusus) |
3.2 Pemuatan Impak
|
Tahap impak |
Keluli yang disyorkan |
|
Tinggi (penempaan tukul) |
5CrNiMo, H11 |
|
Sederhana (tekan penempaan) |
H13, H21 |
|
Rendah (penyemperitan) |
H13, H21, H19 |
3.3 Penyejukan Air?
|
penyejukan air? |
pilih |
elakkan |
|
Ya (pemutus Al biasa) |
H10, H11, H13, H19 |
H21, H22, H24, H25, H26 (risiko retak) |
|
Tidak (cetakan tembaga/tembaga) |
H21, H22, H26, H19 |
- |
|
Terhad / terputus-putus |
H13 (boleh diterima) |
- |
⚠️ Amaran kritikal: Gred tungsten (H21–H26)TIDAK boleh disejukkan dengan airsemasa perkhidmatan. Ini adalah satu-satunya kesilapan yang paling biasa dilakukan oleh pembeli luar negara apabila bertukar dari H13 ke H21.
Bahagian 4: Perolehan Antarabangsa
4.1 Amalan Terbaik Petikan Standard
✅ LAKUKAN:
Nyatakan standard + gred + tahun terbitan yang tepat
Contoh: AISI H13 setiap ASTM A681-2015
Contoh: DIN 1.2344 (X40CrMoV5-1) setiap EN ISO 4957:2017
Contoh: JIS SKD61 setiap JIS G4404:2015
Contoh: GB 4Cr5MoSiV1 setiap GB/T 1299-2014
Memerlukan sijil ujian kilang (MTC) - EN 10204 3.1 minimum, 3.2 untuk kritikal
Nyatakan keperluan tambahan:
Julat kekerasan (cth, anil Kurang daripada atau sama dengan 220 HB; prakeras 30–34 HRC untuk P20)
Penarafan kemasukan (cth, ASTM E45 Kurang daripada atau sama dengan 1.5 nipis / 1.0 berat)
Ujian ultrasonik setiap ASTM A388 atau SEP 1921
Saiz butiran (cth, ASTM E112 Lebih besar daripada atau sama dengan 7)
Ujian makro-etch
❌ JANGAN:
Jangan sebut "bersamaan dengan H13" - sentiasa namakan standard tertentu
Jangan abaikan tahun terbitan
Jangan terima "standard kilang" tanpa menamakan spesifikasi asas
Jangan terima MTC tanpa nombor kelompok dan kebolehkesanan
4.2 Persijilan & Pemeriksaan
|
Tahap |
Apa yang perlu |
Bila nak guna |
|
Standard |
MTC EN 10204 3.1 |
Semua pesanan |
|
Premium |
MTC 3.1 + UT + makro-etch |
Pesanan > USD 20K atau mati kritikal |
|
Misi kritikal |
MTC 3.2 (disaksikan pihak ketiga) + UT + makro + ujian mekanikal |
Aeroangkasa, perubatan, keselamatan automotif |
Pemeriksa pihak ketiga yang disyorkan:
SGS(Switzerland - kehadiran global)
Bureau Veritas(Perancis - kuat di Eropah, Asia, Afrika)
TÜV(Jerman - kuat di Eropah)
DNV(Norway - kuat dalam marin, minyak & gas, tenaga)
Intertek(UK - kuat di Amerika, Eropah, Asia)
CCICkukuh dalam eksport China)
4.3 Pembungkusan & Logistik
Bar bulat: peti kayu eksport standard, bungkus plastik, penutup hujung, bahan pengering
Bar/pinggan rata: berkas berjalur keluli, perlindungan tepi buih
Penempaan: pembalut individu + peti tersuai
Perlindungan permukaan: minyak anti karat (kertas VCI untuk pengangkutan laut)
Dokumentasidengan setiap penghantaran:
Invois komersial
Senarai pembungkusan
MTC (EN 10204 3.1 atau 3.2)
Sijil asal (Borang A, E, F, RCEP - tarif keutamaan)
Sijil insurans
Bil muatan / bil saluran udara
4.4 Perangkap Biasa
Menentukan hanya "setara H13"→ kilang boleh membekalkan di luar spesifikasi. Sentiasa memetik standard.
Mengabaikan keperluan ESR→ H13 konvensional mempunyai lebih banyak kemasukan → hayat mati yang lebih pendek.
Rujukan silang yang salah→ cth, meminta "SKD62" iaitu H12 yang jarang ditemui, bukan H13 biasa.
Tiada pengesahan MTC→ tiada kebolehkesanan, tiada rekursa untuk tuntutan kualiti.
Toleransi yang tidak jelas→ ± toleransi pada dimensi, kelurusan, kemasan permukaan hendaklah dinyatakan.
Keadaan rawatan haba yang salah→ anil vs prahardened vs hardened - pastikan untuk menyatakan.
Fasal mata wang dan harga→ untuk pesanan besar, betulkan mata wang dan tambah klausa kenaikan harga untuk turun naik bahan mentah.
2026-08-01: 初始创建.综合 6 个 mentah 来源.

